افسر

  تصادف خودرو، تصادف جاده ای یا تصادف ناشی از خرابی خودرو به شرایطی گفته می شود که در آن یک وسیله نقلیه با وسیله نقلیه دیگر یا شی دیگری در جاده برخورد کرده و در نتیجه منجر به فوت و جراحت فرد یا خسارت مادی می‌شود . گاهی اوقات جاده و همچنین شرایط بد آب و هوایی و محیطی نیز منجر به تصادف می شود .  

 

تصادف خودرو، تصادف جاده ای یا تصادف ناشی از خرابی خودرو به شرایطی گفته می شود که در آن یک وسیله نقلیه با وسیله نقلیه دیگر یا شی دیگری در جاده برخورد کرده و در نتیجه منجر به فوت و جراحت فرد یا خسارت مادی می‌شود . گاهی اوقات جاده و همچنین شرایط بد آب و هوایی و محیطی نیز منجر به تصادف می شود .

تخمین زده می شود هرساله حدود ۲ میلیون نفر در جهان جان خود را در تصادف از دست می دهند اگر چه در سال‌های اخیر بطور مبتکرانه برای مبارزه و اجتناب از تصادف اقداماتی انجام شده است ، اما هنوز شاهد تصادفات مکرر و دلخراش در جاده ها هستیم، بیشتر تصادفات به دلیل عدم دقت در رانندگی اتفاق می‌افتد، گاهی اوقات تصادفات به دلیل آشفتگی ، بی نظمی و عدم شکیبایی رانندگان اتفاق می افتد که البته این اتفاقات انسان ساخته را حتما راه گریزی هست تا انسان ها دچار حوادث رانندگی نشوند و یا این حوادث را به حداقل ممکن رسانده و جلوی تلفات انسانی و کشته شدن را بگیرند و خسارت انسانی حوادث را کاهش دهند .

در مرحله اول و مهمترین نکته برای جلوگیری از وقوع تصافات، رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و  پرهیز از ارتکاب تخلفات رانندگی است ، چرا که مقدمه هر تصادفی، یقینا ارتکاب تخلف است و تخلف رانندگی زمانی رخ می‌دهد که قوانین و مقررات رانندگی نادیده گرفته شود ، از مصادیق رعایت قوانین و مقررات رانندگی بستن کمربند ایمنی هنگام رانندگی است ، اگر چه بستن کمربند ایمنی در ابتدا برای بعضی از افراد آزار دهنده است اما نقش بسیار مهم و حیاتی در کاهش تصادفات جاده‌ای، بویژه کاهش تلفات انسانی ایفا می کند . بستن کمربند نه تنها برای رانندگان، بلکه سرنشینان و مسافران اعم از بزرگسال و کودکان بویژه در راه های برون شهری باید جدی گرفته شود تا در تصادفات احتمالی از خطرات جانی در امان باشند، الزامی بودن بستن کمربند ایمنی از نگاه قانونی با همین هدف وضع و اجراء می شود .

 یکی دیگر از بهترین روش های موثر در کاهش تصادفات ، رانندگی تدافعی است، شما ممکن است که راننده محتاطی باشید، این بدان معنا نیست که شما قادر به کنترل بی مبالاتی رانندگان دیگر باشید . شما به عنوان یک راننده تدافعی،       می‌توانید سوانح جاده ای متحمل را پیش بینی کنید و بهترین روش و عکس العمل را برای جلوگیری از وقوع تصادفات، بکار ببندید.

یک راننده محتاط و با رانندگی تدافعی، سبقت غیرمجاز را در رانندگی بکار نمی‌گیرد . یک راننده با احتیاط سرعت غیر مطمئن در رانندگی ندارد و به حقوق اجتماعی دیگران احترام می گذارد .

یکی از دلایل وقوع تصادفات، بی دقتی و حواس پرتی رانندگان حین رانندگی است ، این حواس پرتی و بی دقتی را زمانی می‌توانید به تمرکز تبدیل کنید و با تمرکز ، عکس العمل و واکنش مناسب در وقوع حوادث داشته باشید، که از مواد الکلی و داروهای روان گردان استفاده نکنید ، با تلفن همراه صحبت نکنید، در حین رانندگی از استعمال دخانیات و از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید و از همه مهمتر در حال خستگی و خواب آلودگی هرگز رانندگی نکنید تا بخش زیادی از تصادفات رانندگی را پیشگیری نمایید .

از دیگر موارد مؤثر در اجتناب از تصادفات جاده ای عبارتند از :

–        بررسی شرایط خودرو در فواصل زمانی مناسب مانند نظارت بر لاستیک ها، ترمزها،چراغ ها و …

–        آگاهی کامل از محدودیت های بکارگیری خودرو

–        آگاهی و دقت در رانندگی در شرایط آب و هوایی نامناسب مانند برف و بوران، لغزندگی جاده ها و …

–        پرهیز از رانندگی در شرایط نامناسب جسمی و خستگی

–        حدالامکان ، اجتناب از رانندگی در شب

–        عدم مداومت و رانندگی های طولانی مدت